Jak oddać smak i zapach restauracji na zdjęciu

Karolina Kaczmarek
19 października 2020

Fotografia kulinarna na potrzeby marketingu

W dzisiejszych czasach smaczne jedzenie i wyszukane potrawy nie wystarczą, aby restauracja odniosła sukces. Konkurencja nie śpi, a restauratorzy nieustannie poszukują nowych możliwości i sposobów na pozyskanie klientów. Jak w prosty sposób możesz uatrakcyjnić swoje social media i materiały reklamowe, a jednocześnie spowodować by klienci wybierali właśnie Twoją restaurację? Skorzystaj po prostu z usług fotografii kulinarnej.

Profesjonalne zdjęcia potraw, są skutecznym sposobem na zdobycie potencjalnych klientów, którzy zachęceni widokiem Twoich dań poczują „smaka”, aby ich właśnie spróbować. Zdjęcia jedzenia, które wyglądają tak smakowicie, że nie można im się oprzeć, to coś co jak magnes przyciąga klientów. Zdjęcia kulinarne są również świetnym sposobem wzbogacenia i uatrakcyjnienia strony internetowej, ulotek, banerów reklamowych lub menu.

Fotografia kulinarna nie należy do najprostszych, wymaga odpowiedniego doboru oświetlenia, umiejętnego ułożenia potraw na talerzu oraz doboru akcesoriów, dlatego warto wybrać kogoś, kto ma doświadczenie w realizacji fotograficznych sesji kulinarnych.

Jak powstają zdjęcia potraw

Są różne metody zrobienia idealnego zdjęcia potrawy. Niektórzy używają do tego różnych pomocy, jak na przykład gąbki, lakiery, pianki do golenia, różnorakie stelaże, które mają za zadanie sprawić, aby danie wyglądało na apetyczne i zachęcające, w myśl zasady, że „jemy oczami”. My, co prawda, nie stosujemy takich sztuczek, wolimy aby przygotowane danie było perfekcyjne od samego początku, a klient dostał dokładnie takie samo danie na talerzu zamawiając coś z menu. Doświadczenie i wypracowanie sobie pewnych zasad, które pomagają w stworzeniu dobrej fotografii to podstawa.

Światło

Światło jest sprawą najważniejszą. Albo korzystamy ze światła dziennego, albo z lamp studyjnych imitujących światło dzienne. Z uwagi na pogodę, ciężko jest czasem o to pierwsze, jednak zdecydowanie najlepsze efekty osiągamy, właśnie w ciągu dnia, przy ładnej pogodzie. Jeśli posiadacie statyw, sprawdzi się on doskonale, dzięki niemu uzyskacie dłuższe czasy naświetlania, bez obawy, że zdjęcie wyjdzie rozmazane. Robiąc zdjęcia wewnątrz restauracji, najlepiej ustawić się tuż przy oknie, gdzie jest najjaśniej. Jeśli fotografujemy na zewnątrz, np. w restauracyjnym ogródku, musimy zadbać o miejsce widne, ale nie bezpośrednio w słońcu, aby uniknąć prześwietlenia niektórych miejsc. Światło powinno być miękkie, ciepłe i rozproszone dla uzyskania najlepszych efektów. Jeśli jednak sytuacja zmusi nas do wykonania zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu, pomocne będą blendy lub inne płaszczyzny odbijające światło.

3-1

Kompozycja na talerzu

Trójpodział jest podstawową zasadą kompozycji w fotografii. Polega na podzieleniu obrazu na trzy równe części w poziomie i w pionie za pomocą linii. Mocne punkty, to punkty przecięcia tych linii. Warto właśnie w nich umieścić obiekt, który fotografujemy. Jednak dobra kompozycja to nie tylko mocne punkty i trójpodział, ale także estetyczne rozmieszczenie potrawy. Lepiej prezentują się małe porcje niż talerz wypełniony po brzegi. Brzegi talerza powinny być zawsze czyste, chyba że jest to forma dekoracji (starta czekolada, sos, zioła, owoce itp.). Dekoracja dania pełni również bardzo ważną funkcję, dodaje koloru, struktury i rozbija monotonię. Dodanie na stół detali, takich jak na przykład owoce, które użyte są do wykonania fotografowanego deseru, pozornie niedbale rzucone listki mięty, czy też ziarna pieprzu, to elementy które wykańczają kompozycję i dopełniają całości, dzięki czemu prezentuje się żywo i apetycznie.

5

Tło i kolory

W fotografii kulinarnej najlepiej sprawdzają się tła drewniane. Są naturalne i dobrze współgrają z prezentowanym talerzem. Za tło posłużyć może również obrus, serwetka, tacka, deski do krojenia, blaty stołów, panele. Trzeba też zadbać o odpowiedni kontrast kolorystyczny tak, by pasował do dania. Dobrze wyglądają doniczki z ziołami lub innym rodzajem zieleni. Zbyt dużo żywych kolorów, będzie odwracać uwagę od głównego obiektu. Zdjęcie możemy zrobić w jasnej tonacji, dodając więcej kolorów, lub ciemnej, stylizowanej na starą z użyciem na przykład srebrnych, postarzanych naczyń i sztućców.

7

Perspektywa

Zdjęcia mogą być robione z różnej perspektywy, zarówno poziome, jak i pionowe, z góry i pod kątem. Chcąc pokazać jak prezentuje się cała potrawa, lepiej zrobić zdjęcie z góry. Warto też pokazać szczegóły i strukturę dania, wtedy robimy ujęcie z bardzo bliska, pod kątem, z ustawionym fokusem na danym szczególe, tło zaś jest mocno rozmyte.

9

Pilnując się powyższych zasad, mamy szansę zrobić na prawdę niezłe ujęcia, które zachęcą do skosztowania dania nie tylko głodnego klienta, ale zachwycą również inne osoby, które zapragną spróbować takiego właśnie dania.
A oto kilka naszych przykładowych kadrów z sesji dla jednego z naszych klientów - restauracji Colorado Steakhouse w Szczecinie.

2-1

10

4

1-1

6

11

8

 

Zarezerwuj sesję dla gastronomi
Clean & Elegant
Fully Responsive

Nie przegap nowych artykułów